0

Sabato – něco nového pro jarní období

Není to až tak úplně novinka, a někteří z vás již tento liquid ochutnali, ale nebude od věci tu teď dát prostor p. Uširo a nechat jej, aby tento “skoronový” liquid uvedl.

Ovoce je tady! Je tady ovocný liquid! Konečně má ovocný liquid i BaksLiquidLab.

„Sabato“ je italsky a v esperantu „sobota“.  Vedle toho má toto slovo i jiné možné, poněkud strašidelné významy, ale o ty tu nejde. Chtěl jsem spíš popsat pohodu vapování během časného sobotního odpoledne.

Hlavní dominantou liquidu jsou grep a limetky, následují stopy černého rybízu, citrusu juzu a toniku – výsledkem je zde potom liquid ve stylu citrusového míchaného nápoje. Chladivé složky je zde jenom malinko.

„A není ovocným liquidem taky Lychee Bak?“ ptáte se možná. V onom liquidu jsou ale dále chutě karamelového tabáku RY4, takže ten bych označil spíš jako ovocem ochucený tabákový liquid. Sabato je skutečně můj první čistě ovocný liquid!

Ovocná aromata jsou sama o sobě příjemné jednoduché vůně, ale pokud z nich namícháte liquid, zdají se mi často moc lehké, jako by jim něco chybělo. Pokud se ale neuhlídáte a dáte do nich příliš sladké složky, dostanete zase naopak liquid, kterého budete mít brzy dost. Ve výsledku jsem pak skončil u toho, že jsem k liquidům přidával tabák, ale pomalu jsem začal přemýšlet, že bych se měl vážně pokusit udělat nějaký čistě ovocný liquid. Trochu rozšířit záběr BaksLiquidLab, který byl dosud soustředěný na rozličné tabákové liquidy. 

Tak jsem přemítal, zkoušel a míchal různé věci, až jsem zaslechl, jak si vedoucí našeho obchodního oddělení říká: „Já bych si tak dal Mets Bitter.“

No jasně.

Znáte Metz Bitter? Trochu silněji sycený grapefruitový nápoj, s trochou hořké chuti po silné kůře. Veliká dobrota. Bohužel už není nějakou dobu k sehnání. Když se ještě před dvěma roky prodával, tak jsem se ho něco napil.  

Jo, jo. To je ono.

A s myšlenkou „Když není, tak si ho udělám“ jsem se pustil do výroby.

Sabato má něco svého z naší výroby (např. přidaný černý rybíz), ale jinak si myslím, že se může původnímu Metz Bitter směle postavit.

Potýkal jsem se s tím, jak dosáhnout výrazu oné hořkosti a kyselosti. Po četbě různých pojednání o chutích a vůních (a fungování chuťových buněk) mi bylo jasné, že to není nic jednoduchého, aby se obě chutě projevily v páře. V tekutém stavu se projeví docela dobře, ale v páře tak výrazné nejsou. O podrobnostech bych chtěl rozepsat někdy jindy.

Onu patřičnou trpkost dodává směs toniku a juzu. Není přehnaně sladká, ani přehnaně hořká, prostě perfektně vyvážená.

Používám tento liquid v plastikových tancích a nezdá se, že by je nějak negativně ovlivňoval. Ovšem pokud máte z poškození tanku obavy, doporučuji u tohoto liquidu používat ultemové, nebo skleněné atomizéry.

Při vapování doporučuji obecně rozmezí asi 0.5Ω~0.8Ω a 17~20W. Jako i u jiných ovocných liquidů může při příliš nízkých odporech dojít k zeslabení chuti.

  • Sdílejte příspěvek

Napsat komentář