0

Guld Kvällsfika

Jedná se o druhý výrobek inspirovaný Švédskem. Koncept „fika“ je kulturní prvek, který je ve Švédsku velmi živý.

Fika se často překládá jako „přestávka na kávu a zákusek,“ a ač to není úplně špatný překlad, plný popis konceptu fika to není.

Fika je koncept, nastavení mysli a postoj, který je důležitým prvkem celé švédské kultury. Pro mnoho Švédů je takřka nutnost udělat si na fika čas každý den. Udělat si čas na přátele a kamarády a dát si spolu šálek čaje či kávy a něco dobrého k tomu. 

Fika si ale neužijete sami u svého pracovního stolu. To byste si jen dali kávu a něco k tomu.

Fika je rituál. Dokonce i v továrně Volvo mají pauzy na fika. Všichni Švédové mají za to, že udělat si čas na druhé je velmi důležité. Dáte tak odpočinout své mysli, posílíte své vztahy s ostatními. A i z pohledu firem to dává smysl – společnosti, které dbají na fika, pak mají lepší a výkonnější pracovní týmy.

Fika také může být sloveso. 

Co si během fika dáte, není až tak důležité. Jídlo je při setkání s ostatními vedlejší – prvotní je ono setkání, společné sdílení chvíle. Ať už pro fika zvolíte jako jídlo cokoli, mělo by to být něco čerstvého a mělo by to být servírováno pěkně. Nejlepší je něco domácího. Mnozí zaměstnanci ve švédských firmách doma pravidelně pečou, aby se pak o své výtvory mohli při fika podělit v práci s ostatními. 

Při fika se často sedí při svíčkách, i když je to chvilka v práci někde v odpočinkovém koutku. Jde opravdu o to najít si chvíli na zpomalení a odpočinek, klidné posezení s přáteli během usrkávání nějakého nápoje a pochutnávání si na nějakých dobrotách. A k tomu svíčky rozhodně napomáhají.

A pak tu máme termín „guld“. Ve švédštině „zlatý“ nebo „peníze“. V japonštině máme pro tato slova znak, který používáme i pro označení pátého dne v týdnu, a od toho jsme blízko představě klidného pátečního večera, kdy si chceme odpočinout a užít si něco dobrého.

Základ u tohoto liquidu tvoří káva, burbon a tři druhy tabáku, k tomu je přidán prvek vanilky, karamelu a lískových oříšků, a to tak, aby výsledný dojem nebyl ani moc výrazný, ani moc jemný.

Jak jsem se u liquidu Gotland Pepparkakor soustředil na střídmost nebo hloubku, tak zde jsem vyznění chuti trochu více rozšířil a vsadil na příjemnou chuť kávy.

 Chuť kávy zde sice připomíná kávu Waconda, ale tenhle liquid mohu doporučit i těm, kdo kávu Wakonda ani přílišnou sladkost nemusí.

Doporučované nastavení pro vaping je u RDA v rozmezí od 0.3 do 0.6 Ω. Pak se chuti kávy, burbonu, oříšků a vanilky dobře spojí a zanechají v ústech plný dojem. Osobně používám Hadaly RDA a jsem úplně šťastný při nastavení na 0.56 Ω a 26 W. Maximální spokojenost.

Pokud si tento liquid dopřejete v nějakém RTA a na vysokých odporech, jako první pocítíte kávu a kouřové tóny s burbonem. Následovat budou karamel a oříšek, a v dozvuku chuti přijde vanilka.

Než jsem tento recept vyladil, stálo mě to hodně času (a peněz). Na rovinu můžu říci, že jsem na tento liquid patřičně hrdý.

  • Sdílejte příspěvek

Napsat komentář