0

Atman

Dnešní popis bude dlouhý.

Když se mne zeptáte, jak vlastně míchám své liquidy, řeknu, že na začátku si zvolím 2-3 příchutě, které budou v centru kompozice. K nim potom přidávám další, abych chuť a vůni více rozvedl.

Ve skladbě pracuji s tím, jak aromata na bázi etanolu podávají svrchní tóny chutě ve výdechu (top notes) a jaké chutě jsou na pozadí (last notes). Aromata s větším podílem etanolu mají kvůli silnějšímu vypařování výraznější svrchní tóny, při menším množství etanolu jsou pak výraznější chutě v závěru. Poměr etanolu lze zjistit z MSDS od výrobce, ale pozná se to také při potřepání lahvičkou. Aroma s vyšším podílem etanolu jsou takové vodovější (např. aroma černého bezu od FLV), s nižším potom mají větší viskozitu (pro srovnání zase od FLV např. Red barley).

Pro základní složky liquidu volím právě aromata, která mají výraznější svrchní tóny, takže více času při stavbě liquidu strávíte při komponování dochutí, ale s narůstajícími zkušenostmi se postupně naučíte chápat, jak spolu různá aromata spolupracují. Koncentrace aromat se také liší mezi jednotlivými výrobci, takže se zkušenostmi pak můžete lépe volit, která aromata kdy a za jakým účelem použít.

Takže poskládáte svrchní tóny, střední a závěrečné, a máte hotovo. Tedy, tak ze 30 %. Až dosud byl postup logický, ale další fáze už je ryze intuitivní. Je to tak, že BaksLiquidLab liquidy nedokončuji pouze já sám. Je tu ještě jedno moje já.

„Nebere něco?“ Ne, to prosím neříkejte. Jsem střízlivý. Není to to já, které najdete, jak vzdychá před hromadou aromat s recepty a elektronickou váhou – je to jiné, nevědomé já.

Já, které s nepřítomným výrazem a bezmyšlenkovitě vapuje při řízení nebo sledování YouTube. Právě tato osoba je mým nadřízeným v oblasti tvorby liquidů.

Liquid není hotov, dokud nedostanu svolení právě od něj.

Ať už máte z tvorby liquidů a poznávání vlastností aromat kolik chcete zkušeností, ať už jste otestovali kolik chcete vzorků k teoretickému dokončení liquidu, pokud se při bezmyšlenkovitém vapování liquidu u televize objeví pocit „tohle trochu nesedí“, tak liquid neprošel.

V tu chvíli se vracím na scénu já, který je zodpovědný za namíchání chuti, a začínám hledat, proč se pocit „tohle nějak nesedí“ objevil. Má liquid správnou koncentraci? Není v liquidu aromat moc? Nebo málo? Takto pracuji na dalších asi deseti vzorcích, ze kterých ty nejlepší opět nabídnu šéfovi. Ten je zase začne bezmyšlenkovitě vapovat, a opět najde něco divného.

Bez ohledu na to, kolik zkušeností jste získali při poznávání vlastností aromat a kolik prototypů jste prošli, abyste teoreticky dokončili tekutinu, pokud se při nevědomém kouření při sledování YouTube objeví pocit, že “něco je jinak”, bude odmítnuta.

────────────────────────

Proč se pouštím na tuto cestu směšování teorie a intuice?

To proto, že BaksLiquidLab jsou právě takové liquidy, které vám chutnají při takovém klidném a bezmyšlenkovitém vapování. A nejkratší cestou k takovému přímému pochutnání není nic, než právě teorie.

Nemá smysl ztrácet čas a plýtvat drahými aromaty na recepty, pokud chuť není dobrá, nebo se rychle omrzí. Takovou věc je lepší vůbec nevyrábět.

Teorie výrobce je spotřebiteli úplně k ničemu. Pokud je liquid dobrý, tak super. V takovém případě je vítězství v kapse.

Právě proto podvědomí teorii trochu potlačuje, aby příliš nepřevládala. Koneckonců, v případě baksLiquidLab je vlastně nevědomí tím spotřebitelem a zákazníkem.

Atman – sanskrtstký výraz pro život, já, tělo nebo ego znamená původně „dech“.

Minulý liquid Potter, a předminulý Sabato rozšířily rodinu liquidů BaksLiquidLab o poněkud koktejlové a dezertní věci, a nyní se opět vracím k takové té „baksliquidlabovatější“ tváři své tvorby.

K hlavní chuti, kterou je zde čaj, jsem nyní přidal hřebíček, kardamom a směr orientálních koření se směsí tabáků, aby závěr nevyzníval moc lehce. Poměr VG/PG zde volím 50:50.

 S jedenácti samostatnými aromaty jde o nejkomplexněji namíchanou příchuť BaksLiquidLab, ale jejich koncentrace jsou poměrně nízké.

Jako sám prodejce bych ji popsal jako takový doutník s indickým čajem, ale protože použitých aromat je hodně, a jejich koncentrace nejsou silné, čím více budete vapovat, tím více budete tápat v tom, co to vlastně je za chuť. Bude se vám zdát jemnější a jemnější.

Pocit “Nevím, jak to chutná” nebo “Nedokážu to definovat” může být i faktor negativní. Při konfrontaci s avantgardním uměním, kterému nerozumíme, nebo s exotickou místní kuchyní člověk není schopen hodnocení.

Ze strany tvůrce to není nic jiného, než snaha donutit spotřebitele, aby se pokusil o novou definici. Doufám ale, že se Atmanu podaří tuto bariéru překonat a že mu lidé přijdou na chuť. Nepotřebujeme žádné hodnocení, budeme raději, když přijmete to, čemu nerozumíte, protože tomu nerozumíte. To jsme přece dělali vždycky, nebo ne? (O čem to mluvím?)

Minule jsem tu ukazoval mapu chutí. ↓↓

No, a Atman si na ní stojí asi takto: ↓↓

Liquid má mírnou sladkost pocházející z glycerinu, ale i tak je ze všech dosavadních mých liquidů nejméně sladký. Chuť je trošku pikantní díky použitým chutím rozličného koření. Není vtíravá a dá se vapovat delší dobu. Trochu tajemná a vzpírá se přímé definici, ale proto nenudí a dá se vapovat bez ohledu na roční období.

Upřímně řečeno, po dvou či třech potazích asi hodně lidí řekne, že jim tohle moc nechutná. Ale moc prosím – zkuste liquidu věnovat tak třicet potahů. Úplně přirozeně byste jí měli přijít na chuť. To je ego, tohle to!

  • Sdílejte příspěvek

Napsat komentář